A klíma cseppvíz elvezetése - BudaKlíma megoldások

Kérjen ajánlatot!

×
phone KATTINTSON
mail KATTINTSON

Cseppvíz elvezetése

A cseppvíz elvezetése minden klímaszerelés alkalmával egy nagyon fontos tényező. Szigorúan tilos az utcára, járdára kivezetni, így ennek a megoldására minden esetben a felméréskor adunk javaslatot a helyi adottságok figyelembevételével. 

Cseppvíz elvezetése

Előfordulhat, hogy vízvezetékszerelőt is bevonunk a munkálatba, ha lakáson belüli kiépítés szükséges, esetleg bevezetjük az esőcsatornába. Ez utóbbi megoldásnak lehetnek hátrányai is, mivel a csatornából bomló anyagok szaga érkezhet a beltéri egységbe. A szagok megelőzésére szoktuk beépíteni a falba a HL138-as jelzésű bűzzáró szifont, ami megakadályozza, hogy a csatornából érkező szagok a klímán keresztül elárasszák a lakás levegőjét. A szifont még a klíma előcsövezésekor bevéssük a falba és a későbbiekben sem látszódik majd a vakolat alatt.

A klímából kicsepegő víz a beltéri egységben keletkezik, a klíma kompresszor által lehűtött hőcserélőn kicsapódik a légköri nedvesség, mint a hideg pohár falán az apró vízcseppek. Ezt a lecsepegő folyadékot a klíma belsejében összegyűjti a cseppvíz tálca és egy csövön keresztül kivezetjük a beltéri egységből, általában a szabadba vagy egy gyűjtőedénybe. A kondenzvíz kiválóan alkalmas növények öntözésére, sőt erkélyeken szívesen ajánlom, mint megoldást, hogy egy hagyományos cserép edénybe ültetett növénykére vezessük majd ki a vizet, és így kulturáltan megoldható a vízgyűjtés, illetve a teraszon is kellemes látvány a zöldellő bokor, muskátli.

Gyakori kérdés a cseppvíz mennyisége. Ez mindig a légköri páratartalom függvénye, illetve a lakásban tartózkodók tevékenysége is befolyásolja, pl. főzés, ruhaszárítási szokások.

A jó hír, hogy a legintenzívebb használat alkalmával a nyári pokoli kánikulában szinte nulla a légköri pára és így alig lesz kicsöpögő kondenzvíz vagy akár teljesen megszűnik. Ettől a légkondicionálónk még jól működik, csak nincsen, amit lekondenzáljon a levegőből.

A karbantartások alkalmával az egyik fontos szempont a klíma vízrendszerének kitisztítása a fertőtlenítő folyadékokkal - mivel így megakadályozható a kellemetlen szagok képződése, amit a pangó kondenzvíz okozhat a rendszerben - és az esetleges lerakódások eltávolítása a csővezetékből.

A klíma karbantartásának előszezonban történő elvégzésével sok kellemetlenségtől megkímélheti magát, mivel az első kánikulai napon klímák tízezreit indítják be egyszerre és a gyakori meghibásodások, apró javítások miatt akár heteket is kell várni egy klímaszerelő érkezésére, aki elhárítja a meghibásodást.

A cseppvíz kifolyása kedvelt célpontja a bogaraknak, darazsaknak, pókoknak, amelyek igyekeznek fészket kialakítani maguknak az éppen nem üzemelő csőben. Emiatt az első nyári beindításnál előfordulhat, hogy eltömítik a cső kifolyását, ezért minden karbantartáskor ellenőrizni szoktuk a cseppvíz akadálymentes kifolyását a klímából.

Klíma kültéri egységet a padlásra?


Gyakori kérés az ügyfelektől: mi lenne, ha a kültéri egységet feltennénk a padlásra, hiszen ott nem látható, és kényelmesen megközelíthető?

Ezek kétségtelenül jó érvek mellette, viszont rengeteg műszaki problémát felvet a klímával kapcsolatban egy ilyen elhelyezés, a tűzveszélyességről nem is beszélve!

 A legelső és legfontosabb is egyben a hűtés rendkívül rossz hatásfoka. A kültéri egység a padláson folyamatos extra hőterhelésben próbálja leadni a lakásból kivont meleget, s emiatt állandóan működnie kell. A padláson a nyári kánikulában akár a 60-70 fokos hőség sem ritka. Ez rendkívül megterheli az ide telepített kültéri egységet, mivel nem tudja leadni az lakásból kivont hőmennyiséget egy magas hőmérsékletű térben. Ráadásul a készülék folyamatosan fűti maga körül a levegőt, így szinte fokozatosan romlik a hatásfoka, ahogyan melegszik a körülötte a padlás légtere. A klímának a folyamatos használat mellett sokkal rövidebb az élettartama, gyakoriak az elektromos meghibásodások, és a villanyszámlában is érezhető emelkedést jelent egy ilyen megoldás.

A műszaki paraméterek romlása mellett gondolnunk kell a tűzveszélyességre is. Egy folyamatosan működő, elektromos árammal meghajtott hőtermelő berendezésünk lesz gyúlékony környezetben. Láttam már klíma miatt leégett tetőt és kigyulladt klímát is, nem szép látvány. Főleg a korábbi, műanyag házas modellek tudnak lángra kapni, de egy fémházas klímában is van bőven műanyag alkatrész. Elég egy zárlat és a gyúlékony tetőtérben nagyon gyorsan terjed a tűz.

 A fentiek alapján belátható, hogy a padlástérben elhelyezést semmiképpen sem javasolnám a megrendelőknek, amikor ez a klíma kigyulladt ( nem mi telepítettük hála az égnek) akkor másfél méteres, alig eloltható lángokkal lobogott, mi történt volna, ha egy tetőtérben történik mindez?

A másik nagy ötlet, hogy tegyük le egy pincébe a kültéri egységet, mondván ott hideg van és segíti a klíma munkáját, hiszen nem 40 fokos hőmésékletben dolgozik. Ez valóban akár működhet, nem is kell más hozzá csak egy párszáz négyzetméteres pince, alagsor, ugyanis a klíma egy szűkebb teret pillanatok alatt felfűt a házból kiszivattyúzott hővel, és innentől már visszafelé működik a folyamat, csak romlik a klíma hatásfoka. A klímának a legjobb elhelyezés egy védett eresz alja, akár északi, keleti oldal, így a lehető legkevésbé rontja a hatásfokát az időjárás, a felmelegedés, de mindenképpen a szabad levegő áramlását kell biztosítani a megfelelő termikus egyensúlyhoz.



Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ajánlatkérés

Kérje ajánlatunkat  INGYENES előzetes helyszíni felméréssel! 

Klímaszerelés AKCIÓ április 30-ig!

Bruttó 90.000Ft-ért

(2 méter csövezésig)

Adatkezelési és adatvédelmi tájékoztatónkat, ellenkező esetben nem tud regisztrálni, sem árajánlatot kérni.

 
Szeretnék segítséget és konkrét támpontokat adni Önnek a klímaberendezés beszerzése, felszerelése kapcsán felmerülő gyakori kérdésekre, hogy elég információval rendelkezzen a vásárlás előtt. Ha még nem volt klímaberendezése...
Bővebben
A legfontosabbal kezdeném: soha ne vásároljon ismeretlen márkát! Akkor sem ha klímaszerelő ajánlja Önnek! Miért? Sokszor tapasztalom, hogy kizárólag üzleti érdekből ajánlanak olyan klímákat az érdeklődőnek amelyek teljesen...
Bővebben

Kapcsolódó cikkek:

Hőszivattyúról máshogyan. Kezdjük az elején, a cikk írójaként tizenéve fűtök levegő- víz hőszivattyúval otthon, tehát a korai felhasználók között szereztem tapasztalatokat és pro és kontra igyekszem felsorolni az előnyöket és hátrányokat mellette és ellene is egyaránt.
Tovább
Általában évente egyszer tartjuk karban ügyfeleink klímáját, egy két speciális esettől eltekintve. Van olyan berendezés, amelyet a környék adottságai miatt évente kettő vagy akár több alkalommal is tisztítanunk kell mivel rendkívül gyorsan elszennyeződik a berendezés és...
Tovább
Egy klímaszerelő vállalkozás vezetőjeként mindig érdemes tudni, hogy tulajdonképpen milyen korcsoportoknak és ügyfélkörnek dolgozunk, milyen megoldásokra van szükség és mit tanácsoljunk, amivel az ügyfélnek legjobban kiszolgáljuk az igényeit. Bemutatnám ügyfeleinket az...
Tovább