A klíma beltéri egységében az átáramló levegőből lerakódik a lakásban lévő szerves anyagokat is tartalmazó por, ami a nedves közegben az idők során bomlásnak indulva penésztelepeket hoz létre és spórákkal árasztja el a lakást. Egy ilyen folyamathoz évek szükségesek, de ha ez bekövetkezett, akkor egy rendkívül veszélyes, megbetegedéseket okozó berendezés keringteti át magán a lakás levegőjét és folyamatosan fertőzi az ott élőket.
A karbantartás alkalmával ezt a folyamatot előzzük meg és teljesen sterilizáljuk a légkondicionáló belsejét, megszűntetve a már kialakulóban lévő szennyeződéstelepeket is. A klímákban kívülről láthatatlanul alakul ki az a biomikrofilm, amiben elkezdődik a baktériumtelepek kifejlődése és ezt kell vegyszeres gőzöléssel időben megakadályozni.
Gyakori érv a karbantartás ellen, hogy csak párszor használták a klímát egy szezonban, ezért nem kell karbantartni. Sajnos a használat gyakoriságának semmi jelentősége nincsen, mivel az egész télen lerakódott házipor réteg a klíma nyitott felső részén bejut a szerkezet belsejébe és ott az első beindításkor a nedves közegben megkezdődik a biofilmréteg kialakulása, ami később a penész, gomba melegágya lesz.
A kereskedelemben kapható és a lakosság számára is elérhető klímatisztító spray-k erre nem alkalmasak, mivel a kialakult mikrofilmet nem tudja leoldani a hőcserélőről, és csak az illúziót adja, hogy ezzel a befújkálással megtörtént a fertőtlenítés. Amikor megtörténik a karbantartás, akkor lemérhető az ügyfél által is a különbség a házi és az ipari, szakszerűen elvégzett karbantartás között.
Az általunk legrosszabb állapotban látott légkondícionálókat vastagon fedte a fekete gombás, penészes réteg. Ezek a készülékek kivétel nélkül olyan helyeken üzemeltek, ahol a „házi karbantartók végezték a munkát”: kórházakban, szállodákban, magánlakásokban.
A tavaszi karbantartás másik nagyon fontos feladata a klímaberendezés működésének ellenőrzése, a klíma beüzemelése és esetleges javítása.
Amikor beköszönt az első kánikula, százával érkeznek a telefonhívások, hogy nem indul a klíma, nem hűt, tudjuk-e vállalni sürgősen a javítást, mert már végigtelefonálták a várost, de nem találtak senkit, aki egy hónapon belül megkezdené a javítást? Sajnos ezekben az esetekben a mi cégünk sem tud segíteni, mert véges a kapacitás és először mindig a saját ügyfeleinket szolgáljuk ki, ha gond van a klímájával.
A tavaszi karbantartáskor van rá időnk, hogy ha kiderül egy hiba a próbaüzem során, akkor megkezdjük a javítást, esetleg alkatrészt rendeljünk hozzá és üzemkész állapotba hozzuk a klímát a szezonra. Elvégezzük a vegyszeres tisztítását, a cseppvíz kifolyásának ellenőrzését és a szigetelések pótlását, illetve a gázzal való feltöltést is, ha szükséges. Általános tapasztalat, hogy március-áprilisban még nem kérik az ügyfelek a karbantartást, május-júniusban viszont azt szeretnék, hogy még aznap kimenjünk és elvégezzük, mivel jön a meleg. Ez azonban kivitelezhetetlen.
Érdemes tehát időben felkészülni a szezonra! Ez közös érdekünk, hiszen így van idő az esetleges hibák alapos feltárására, javítására mindenféle kellemetlenség, várakozás nélkül. Teszt.