Milyen tényezők befolyásolják a klíma teljesítményét?
- az épület benapozottsága
- ablakfelületek mérete és tájolása
- határoló falak elhelyezkedése és benapozottsága
- a mennyezet felől érkező várható hőterhelés (lapostető, tetőtér)
- a lakók vagy dolgozók létszáma
- mennyire zegzugos a lakás, mennyire nyitottak a terek
- elektromos eszközök, számítógépek, konyhai berendezések hőkibocsátása
- alapterület, amit hűteni szeretnénk
- milyen hőmérsékletkülönbséget szeretnénk elérni (van, aki 20 fokban érzi jól magát és van, aki csak pár fokot hűtene a lakásán)
- várható árnyékolás nyáron, redőny, árnyékoló, fák, bokrok
- környék jellege (fás, parkos rész vagy pedig belvárosi környezet, kőfalakra, aszfaltozott utcára néző lakás
- szigetelés (ez csalóka, mert a szigetelés addig segít, amíg nincsen tartós meleg, utána már nem engedi kihűlni a lakást)
A felmérés során ezeket a körülményeket kell figyelembe venni és korrigálni a sima négyzetméter alapú számítást.
Az épület hőterhelése és a klíma teljesítménye
A klíma kiválasztása során nem az egész lakás alapterületét kell figyelembe venni, hanem az ajtókkal határolt hűtendő terület nagyságát és ehhez kell illeszteni a klíma teljesítményét. Miért fontos ez? Azért, mert nincsen jelentősége a hűtés szempontjából azoknak a tereknek, amelyeket nem érint a klimatizálás: nem egybefüggő terek, beugrók, szobák, mellékhelyiségek. Tehát a 80 négyzetméteres összterületű lakásból, ha csak a 20 négyzetméteres nappalit klimatizáljuk, amit ajtó választ el a lakás többi részétől, akkor erre a méretre kell a klímát is kiválasztani.
A leggyakrabban alkalmazott méretek a 2,5 kW-os, a 3,5 kW-os és ritkábban az 5 kW-os hűtőteljesítményű klímaberendezés. A klíma teljesítménye - mint már említettem - nem azonos az elektromos áram fogyasztásával, hanem egy, a hideg levegő szállítási értékéből származtatott mérőszám, ami megmutatja a berendezés hűtési képességét. Egy korszerű, inverteres klíma széles tartományban tudja változtatni a teljesítményét a változó körülményekhez igazodva és így éppen csak annyira hűti a lakást, ami a kellemes hőérzetet biztosítja, illetve az áramfogyasztása is minimalizálódik.
Általánosságban adnék pár tanácsot a kalkulációhoz. A 2,5-ös klíma a kis szobák, nappalik, hálószobák hűtőberendezése, nagyjából 20-24 négyzetméterig, ha nincsen a szoba sugárzó hőnek kitéve folyamatosan, nem nyugati fekvésű, esetleg sarokszoba, aminek a falai is folyamatosan melegednek.
A 3,5 kW-os klíma már 30-40 négyzetméteres teret is megbízhatóan lehűt, az amerikai konyhás, nappali + konyha kombinációk esetében is ideális választás, mivel a konyhában keletkező plusz hőterhelést is képes kompenzálni a felmelegedéssel együtt. A leggyakrabban ezt a méretet szoktam ajánlani, mivel nincsen kiugró árkülönbség a 2,5 kW-os klímához képest és méretben, áramfogyasztásban pontosan ugyanakkora a két berendezés, illetve az inverteres szabályzásnak köszönhetően ez is akkora teljesítményt vesz majd fel, mint amire az adott pillanatban szükség van a hűtéshez. Ám a végső kapacitási tartaléka mégis jóval több, mint a kisebb társának.
Mikor van szükség nagyobb klíma teljesítményre?
Az 5 kW-os teljesítményű klíma már egy teljesen más kategóriát jelent: sokkal méretesebb a beltéri egysége, jellemzően 100 cm feletti a hosszúsága és jóval nagyobb hőcserélővel rendelkezik a beltéren és kültéren egyaránt, illetve akár 100-150 ezer forinttal is drágább, mint az egy kategóriával kisebb klíma. Érdemes tehát körültekintőnek lenni a vásárláskor. Az ilyen méretű klímának akkor van jelentősége, ha egy kisebb berendezés már nem érné utol magát még folyamatos üzemben sem, mivel nem elegendő a hideglég-szállítási képessége, amivel lehűtené a teret. Jellemzően ezt a klímát 40-60 négyzetméter alapterületű egy légterű helyiség hűtésére szoktuk ajánlani, ahol már szükséges ez a hűtőteljesítmény. Az ennél nagyobb vagy osztott tereket célszerűbb inkább kettő vagy több kisebb teljesítményű klímával hűteni, hogy ne alakuljon ki jelentős hőkülönbség a lakás egyik vagy másik sarka között és egyenletesebb legyen a hűtés, nem pedig pontszerű.
Az 5 kW-os klíma kültéri egysége is már egy méretesebb darab, gyakran nem is lehet szimplán az ablakon kitenni a kis klímáknál megszokott módon, hanem létra, esetleg állványozás használatával kerül kiépítésre. Az 5 kW-os hűtőteljesítményű klímaberendezéseknél általában az elektromos előkészítés is több figyelmet kíván, külön körre elhelyezve a klímát és 2,5 mm-es rézvezetékkel kábelezve a kismegszakítóig. A kültéri egységet 550 cm-es konzolra szoktuk elhelyezni, ami megfelelő távolságot biztosít a fal és a klíma között, így segítve a megfelelő légáramlást és a kültéri egység optimális hőcseréjét a szabad levegővel.
Hogyan hat a lakók száma a klíma teljesítményére?
A felmérés alkalmával az épület adottságait és a lakók életvitelét szem előtt tartva ajánlunk olyat klímaberendezést, ami a legnagyobb kánikulában is teljesíti az elvárásokat és hosszú távra is optimális megoldást jelent majd az ügyfélnek. A méretezést pár kérdést megbeszélve akár telefonon is tisztázni lehet. Nagyon gyakran sokkal nagyobb klímában gondolkodnak az ügyfelek, mint amekkora a lakás valós igénye. Ez felesleges kiadást jelent, aminek nem lesz később gyakorlati haszna, így érdemes mindig tanácsot kérni vásárlás előtt és mi igyekszünk a legjobb tudásunk szerint segíteni.